üstlink

 

Geri git   Forum | Dünyanın En iyi Forumu | TRLine.NET ® Style TRL | Eğitim Liseler Tarih

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21-03-2009, 03:30 PM   #1
Yarbay
Üyelik Tarihi: Feb 2009
Mesajlar: 1.438
Tecrübe Puanı: 7
Link is on a distinguished road
Standart I.Meşrutiyet ( 23 Aralık 1876 ) (kanun-i esasi) ( İlk anayasa )

I.Meşrutİyet ( 23 Aralık 1876 ) (kanun-İ esasİ) ( İlk anayasa )
·
Tanzimat döneminde, Avrupa ile yakın ilişkiler içinde olan, Avrupa'yı yakından gören ve onların Osmanlı Devleti üzerine siyasi emellerini öğrenen bir aydın sınıf yetişti. Bunlara "Jön Türkler" ya da "Genç Osmanlılar " denilmiştir. Mithat Paşa, Namık Kemal, Ziya Paşa , Serasker Hüseyin Avni Paşa önemli temsilcileridir.
·Genç Osmanlılar, Osmanlı Devletinin kurtuluşunu içinde yaşayan halka yönetme hakkı vermekle, gerçekleşeceğine inanıyorlardı.Böylece halk yönetime katılacak, kendisini temsil edecek, dış devletlerin Osmanlı Devleti içine müdahalesine ortam hazırlanmamış olacaktı.
·Meşrutiyeti ilan etme sözü veren, II.Abdülhamit V.Murat'ın yerine tahta çıkarılmıştır.
Önemi :
·Osmanlı Devletinde ilk kez rejim değişikliği oldu.
·Tüm azınlık guruplara parlamentoda temsil hakkı tanınmıştır.
·Osmanlı halkı ilk kez yönetime katılma, seçme ve seçilme haklarına kavuşmuştur.
·Osmanlı Devletinde ilk kez Anayasal Düzen kuruldu.
·Osmanlı Parlamentosu ; Padişahın seçtiği üyelerden oluşan Ayan Meclisi ve Halkın seçtiği milletvekillerinden oluşan millet Meclisi olarak iki meclisten oluşmuştur.
·Hıristiyanlardan 44, Yahudilerden ( Musevilerden ) 4, Müslümanlardan 71, (Toplam 119) ve Padişahın belirlediği 26, ayandan oluşmuştur. Meclis başkanlığına Ahmet Vefik Paşa seçilmiştir.
Not : 1877-78 Osmanlı - Rus Savaşının başlaması üzerine, meclisin uyumlu çalışmadığı gerekçesiyle II.Abdülhamit, parlamentoyu dağıtarak, Meşrutiyet rejimini yürürlükten kaldırmış, 30 yıl boyunca sıkı, baskıcı bir yönetim izlemiştir.
  Alıntı İle Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Tags
1876, anayasa, aralık, esasi, imeşrutiyet, imeşrutıyet, kanuni, ılk

Seçenekler
Stil


Powered by vBulletin Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Akblog | toefl kursu ||&n || forum || araba  toefl kursu Yarışçı Arazi atari oyunları
Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir.Yöneticiler yapılan paylaşımları ve yorumları kontrol etmekde,lakin gözden kaçanlar olabilmektedir.Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz,bildirgeniz incelendikden sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.Bildireceğiniz email adresi : forumtrlink@gmail.com adresidir.Diğer bildirge seçeneği ise forumumuzdaki Öneri ve Şikayetleriniz bölümüdür.